דברים שלא ידעתם על ניתוחי גב

דברים שלא ידעתם על ניתוחי גב - אלטרנטיבה לניתוחי גב

לאחרונה, יותר ויותר רופאים (כמו גם מטופלים), ממהרים לפנות לפתרון הכירורגי, אך כיום אנו עדים למספר רב וגדל של מחקרים, המטילים ספק ביעילותם של ניתוחי גב מסוגים שונים: הן מבחינת הכאבים והן מבחינת שיפור התפקוד הפיזי.

לפני שנים רבות, ההכרזה כי “אני עומד לעבור ניתוח גב”, היתה כרוכה באינספור קריאות נחמה ודאגה מפני הבאות. עם זאת, ובמיוחד בכ-25 השנים האחרונות, הפכו ניתוחי הגב להיות שכיחים הרבה יותר, במיוחד עבור מי שסובלים מכאבים כרוניים בחלק זה של הגוף.

נדמה כי לאחרונה, יותר ויותר רופאים (כמו גם מטופלים), ממהרים לפנות לפתרון הכירורגי, במיוחד לאחר שפתרונות אחרים – מסורתיים יותר (כגון פיזיותרפיה ואחרים) – אינם מניבים את התוצאות המיוחלות.

עם זאת, בעת האחרונה אנו עדים למספר רב וגדל של מחקרים, המטילים ספק ביעילותם של ניתוחי גב מסוגים שונים: הן מבחינת הכאבים והן מבחינת שיפור התפקוד הפיזי.

על פי נתונים המגיעים מארה”ב, למעלה ממיליון אמריקנים עוברים הליך כירורגי כזה או אחר בגבם. עם זאת, יש מחקרים הטוענים כי רק פחות מ-10% מהם אכן נזקקים לכך. למעשה, פלח גדול מאוד מניתוחי הגב כלל אינו מסייע בהפחתת כאב. למעשה, לכישלונות כירורגיים אלו כבר יש שם: “תסמונת ניתוח הגב הכושל” (Failed Back Surgery Syndrome).

ונתון מבהיל עוד יותר: כשמונה אחוזים מבין אלו שעברו ניתוח גב, יאלצו לעבור ניתוח דומה בתוך שנתיים. כעבור עשור, הנתון קופץ לכ-20 אחוזים של ניתוחים חוזרים.

האצבע קלה על ההדק (או על האזמל)

מדוע זה קורה? הסיבות רבות ומגוונות. בין השאר, ניתן למנות מצבים שבהם המידע הרפואי לא היה מלא ומקור הכאב לא היה ברור דיו. למעשה, במקרים רבים, יש קושי של ממש לקבוע מה באמת גורם לכאבי גב. זאת למרות השימוש בטכנולוגיות אבחון מתקדמות.

אין ספק, מספר הסיבות לכאבי גב הרבה יותר גדול ממה שאנו יכולים לשער. ועוד לא דיברנו על רופאים עם “אצבע קלה על ההדק” (או במקרה זה, על האזמל). לכן, לפני שממהרים להישכב על שולחן הניתוחים, יש לחקור לעמוק ממה באמת נגרם הכאב. שום ניתוח לא יפתור כאב שמקורו לא ברור דיו.

אז אל תוותרו על בדיקות מעמיקות, בהן MRI ושאר הדמיות. בנוסף, תמיד גשו לקבל חוות דעת שנייה. זה נכון לכאבי גב, וזה נכון לכל עניין בריאותי משמעותי. תתפלאו עד כמה נפוצים המקרים שבהם רופא אחד דוחף לניתוח, בעוד שרופא אחר יבטל את הרעיון בהינף יד, ויפנה אתכם לטיפולים שמרניים יותר.

וחשוב לא פחות: כולנו שמענו על סיפורי הצלחה כאלו ואחרים, אך חשוב לזכור כי מה שעובד עבור אדם אחד, לא עובד עבור האחר. לכן, תחקיר מעמיק הוא הכרח של ממש.

זוהי גם הזדמנות מצוינת להתנסות בטכנולוגיות מתקדמות להקלה על כאב, ובראשן – מכשירים ביתיים כגון “אלפא קיור פלוס”, מכשיר קל, פשוט וידידותי למשתמש. המכשיר הביתי עושה שימוש באנרגיית לייזר לצד שני מקורות אנרגיה פורצי דרך נוספים: אנרגיה אופטית כפולה (אינפרה-אדום), המטפלת בכאבים בעור ובנוקשות אברים וכן גלי רדיו דו-קוטביים (RF), החודרים עד לשכבת השרירים והמפרקים, ובאופן זה מעודדים את זרימת הדם – מה שמביא לריפוי הכאב. תוצאות אלו באו לידי ביטוי בשלל מחקרים שנערכו בתחום.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *