הגב כואב? רק אל תישארו במיטה

אתם מתכופפים קדימה, במטרה להרים משהו שמונח לפניכם. אתם אוחזים בו, מתחילים לעשות את דרככם מעלה, אבל במקום להזדקף, נשמע מעין “קנאק” דמיוני, כאב חד מפלח את הגב התחתון – ואתם מוצאים את עצמכם למטה. במלוא מובן המילה. כך תתמודדו עם כאב גב תחתון.

זה מהיר, זה מבהיל וזה אכזרי – ואין שום דרך להתרגל לסיטואציה הזו, גם אם חוויתם אותה פעמים רבות. אנחנו מדברים כמובן על כאב גב תחתון שמופיע ללא כל התרעה.

אבל גם אם הוא מופיע לאטו, מזדחל אט-אט ולא מכה בבת אחת – כאב גב תחתון הוא הכאב הנפוץ ביותר, ואין כמעט מי שלא סבל, סובל או יסבול ממנו במהלך חייו. זהו גם הגורם מספר אחת בעולם להיעדרויות מהעבודה.

כאזור בגוף שתפקידו “לשאת” את פלג הגוף העליון ולאפשר תנועתיות ניכרת לכל כיוון, הגב התחתון עלול להינזק משפע של גורמים. חוליות, שרירים, עצבים ורקמות רכות פועלים בו בצוותא, מה שרק מגביר את פגיעותו של הגב התחתון לכאבים, חבלות ודלקות. וזו גם הסיבה שקשה לעתים לאבחן במדויק את הסיבות לכאבים. רופאים אורתופדים מציינים תדיר בפני מטופליהם שיש מי שסובלים מפריצת דיסק וכלל אינם מודעים לכך ויש מי שבדיקותיהם והדמיותיהם תקינות להפליא, אך הם סובלים מכאבים עזים וממגבלה ממושכת בתנועה.

למרות שעל פי רוב, כאבי גב תחתון אינם מסכני חיים, ואף חולפים לרוב מעצמם, חשוב – לאחר בדיקת רופא כמובן – שלא להיכנע לכאב, ולנסות להפחית אותו.

מגוון הדרכים גדול, וכולל ספורט מתון, פיזיותרפיה, דיקור סיני, עיסוי רפואי, שיאצו, תרופות לשיכוך כאבים וכמובן, מכשירים ביתיים להפגת כאב, שיעילותם הוכחה כגבוהה. עם זאת, חשוב לשמור על שגרה, ולהקפיד על מספר כללים (בהתאם למצב הרפואי ולהמלצות הרופא המטפל).

1. בשלב המתפרץ של הכאב, קחו לעצמכם יום או יומיים לנוח ולהירגע. אך לאחר מכן – שובו לשגרה, באופן הדרגתי ומתון. הסיבה: חוסר תנועתיות והישארות במיטה רק יחלישו את השרירים ויחמירו את המצב.

2. מומלץ לחמם את האזור, בכדי להקל עם הכאב ולהגביר את זרימת הדם ולעודד אספקת חמצן לאזור הפגוע. מעבר להקלה המידית, חימום האזור עשוי לקצר משמעותית את זמן ההחלמה.

3. חפשו אחר פתרונות הפגת כאב יעילים יותר מתרופות, וללא תופעות לוואי. כך למשל, מכשירים המשלבים יחדיו טכנולוגיות של לייזר רך, גלי רדיו ואינפרה אדום. אלו מזרזים את פעולות התיקון העצמי של הגוף ומאיצים את תהליך הריפוי.

4. זכרו כי כאב גב, מטריד וכואב ככל שיהיה בשלביו הראשונים, אינו אמור לפגוע לכם באיכות החיים באופן קיצוני. החוכמה היא להצטייד ב”ארסנל” של פתרונות, המתאימים לכם באופן אישי.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *