הכאב שלי הוא לא הכאב שלך

הכאב שלי הוא לא הכאב שלך

הכרוני, האקוטי וגם הפסיכוגני: הנה כמה מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר. וגם: כמה אנשים בעולם סובלים ברגע זה ממש מכאב כרוני? אולי תופתעו.

בואו נתחיל מההנחה הבסיסית שכל כאב הוא סובייקטיבי. כל אחד והכאב שלו או שלה. עם זאת, גם בעולם סובייקטיבי זה, ניתן להבחין בין סוגים שונים של כאב.

למה זה טוב? בראש ובראשונה, כדי לדעת כיצד לטפל בו – בין אם באמצעות פנייה לרופא ובין אם באמצעות טיפול ביתי, כגון מכשירים ביתיים לשיכוך כאב, העושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות (כגון אנרגיית לייזר, גלי רדיו ואינפרה-אדום).

כאב כרוני: כאן כדי להישאר

הוא יכול להיות רציף ומתמשך והוא יכול לבוא וללכת, אבל לכאב הכרוני יש מאפיין אחד ברור: הוא כאן כדי להישאר. על פי ההגדרות המקובלות, כאב הנמשך שלושה חודשים או יותר, מוגדר ככאב כרוני. אז נכון, הוא יכול להיעלם כלעומת שבא לאחר כחצי שנה, והוא גם יכול ללוות אתכם במשך שנים. כך או אחרת, חשוב מאוד לברר את מקור הכאב, כדי לשלול סכנות ומחלות קשות. עם זאת, במקרים רבים, הכאב הוא-הוא הבעיה עצמה, וכך יש להתייחס אליו. אגב, ההערכות מדברות על כך שבכל רגע נתון, ישנם קרוב למיליארד וחצי בני אדם ברחבי העולם שסובלים מכאב כרוני כזה או אחר.

כאב אקוטי: אפקט ההפתעה

בשונה מהכאב הכרוני, שנוטה לא להרפות, הכאב האקוטי מופיע ללא כל התרעה, בפתאומיות שעלולה להיות מפחידה, אך מצד שני – הוא נוטה להתפוגג לאחר זמן לא רב. אבל זהו אינה נחמה, כי כאב מסוג כזה – דוקר, חד או מפלח – עשוי להעיד על בעיה אמתית באבור מסוים. זהו סימן אזהרה של הגוף שמחייב התייחסות מקצועית. מעניין לגלות כי פעמים רבות, כאב אקוטי עלול להפוך עם הזמן לכאב כרוני. כך או אחרת, לעתים לכאב מסוג זה יש מקור ברור, כמו למשל כאב שמופיע למשך זמן-מה לאחר ניתוח או פציעה, כך שכל מה שיש לעשות או לתת לזמן לעבור ולשכך את הכאב באופן כזה או אחר.

בין הנוירופטי לנוציצפטיבי

בהקשר זה, ראוי לציין סוגים נוספים של כאבים, כך למשל כאב נוירופטי, שמקורו הוא בפגיעה במערכת העצבים. התחושה היא של מעין צריבה או שריפה, והוא מופיע במצבים כגון טרשת נפוצה או שלבקת חוגרת. לעומתו, הכאב הנוסיספטי נובע מנזק של ממש לרקמה, בשל גירוי קצות העצבים: פציעה, חתך, דקירה או כוויה. באופן זה, מדובר בכאב חד למדי. וישנו גם הכאב הפסיכוגני, שכפי שמרמז שמו, נובע מבעיה או ממצוקה נפשית (מה שלא הופך אותו לפחות “כואב” כמובן).

  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *