ואולי כאב הגב שלכם נובע מחרדה?

הסיבות לכאבי גב רבות ומגוונות, אך בשנים האחרונות עולה המודעות לכאבים בעלי רקע נפשי. אז איך תדעו אם כאב הגב שלכם נובע מחרדה – וכיצד תטפלו בכך?

אין זה סוד שכאבי הגב הם הכאבים הנפוצים ביותר. למעשה, נדיר למצוא מישהו שלא סבל, סובל או יסבול מהם בימי חייו. הכאבים הללו יכולים להיות חדים ואקוטיים, מתמשכים וכרוניים – ובכל מקרה, מציקים באופן שמערער את איכות החיים שלנו.

בשנים האחרונות, עולה המודעות לכאבים בעלי רקע נפשי. או ליתר דיוק: כאבי גב הנובעים ממתח, חרדה ואף דיכאון. לתסמונת הזו יש אפילו שם: TMS (Tension myositis syndrome).

במילים פשוטות: שום עדות גופנית – רק הנפש, היא זו ששולחת אותות מעיקים במורד הגב, אותות שעלולים לעתים להיות בלתי נסבלים. ואין זה סוד שלגורמי מתח בחיינו – עבודה, זוגיות, מערכות יחסים, מצב כלכלי או בריאות – יש השפעה מצטברת. התוצאה: המערכת החיסונית נחלשת, יותר מחלות, יותר דלקות, יותר קשיי שינה…

וכך, כל העומס הרגשי הזה נוחת הישר ברחבי הגב שלנו. כדי לזהות שאכן מדובר בכאבים על רקע נפשי, יש לפנות כמובן לאבחון רפואי מקצועי. לאחר ששוללים בעיות פיזיות, ואם הכאב נוטה “לנדוד” בין אזורים שונים בגב, ללא כל חוקיות – הרי שיש סיכוי שאכן מדובר בכאב על רקע נפשי. ידוע כי חרדה גוררת מתח בשרירים, ומאחר שהגב מאכלס מספר רב של שרירים – הכאב יופיע במוקדם או במאוחר.

למעשה, כל מעסה יידע לספר לכם על הקשר שבין מתח שרירי לבין רמת החרדה של מטופליו. אז מה עושים כאשר כאב הגב נובע מרמת חרדה גבוהה? הנה כמה שיטות וטכניקות שעשויות לסייע בהפגת הכאב.

לנוע, לנוע, לנוע: מומלץ לבצע פעילות גופנית קבועה ומתונה. כל אחד ואחת יתחברו לסוג אחר של פעילות – העיקר הוא להתמיד, ולקצור את הפירות, בדמות חיזוק השרירים והרגעת הנפש.

לישון טוב: שינה מועטה מדי פוגעת במערכות גופניות שונות. הקפידו לישון באופן רצוף לפחות שש וחצי שעות בלילה, ועדיף גם שבע שעות ויותר.

מחליפים תנוחה: לעתים, חדרה עלולה “לנעול” אותנו בתנוחות קבועות שבהן אנו מעבירים את הזמן – בעבודה, בצפייה בטלוויזיה ועוד. היו קשובים לגוף ושימו לב למנח שלו. אז הימתחו מעת לעת, שנו תנוחה. זה יעשה לכם פלאים.

לדבר, לשתף, להתמודד: בין אם מדובר בטיפול פסיכולוגי ארוך או קצר מועד ובין אם מדובר בזמן איכות עם חברים ובני משפחה, אין ספק ששיתוף בבעיות תורם רבות לחוסן הנפשי שלנו.

טפלו בכאב עצמו: אל ה”ארסנל” המוכר של תרופות משככות כאבים וטיפולי פיזיותרפיה, נוספים כיום גם מכשירים ביתיים מתקדמים לטיפול בכאבים, העושים שימוש בטכנולוגיות שעד לפני שנים ספורות נדמו בלתי אפשריות: גלי רדיו, אנרגיית לייזר נמוכה ואנרגיה אופטית כפולה (אינפרה-אדום). תתפנקו: כן, בהחלט מגיע לכם להתפנק עם עיסוי איכותי אחת לזמן-מה. ועדיף לעשות זאת בסביבה רגועה ונינוחה.

ולסיום, שימו לב למבחן המקוון הבא, שיסייע לכם לדעת אם אתם מצויים בחרדה בשלב זה של חייכם. אנחנו בהחלט מקווים שתיכשלו במבחן, במובן הטוב של המילה (-:

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *