כואב לכם? אולי זה הסמארטפון

כואב לכם? אולי זה הסמארטפון

אתם מבלים שעה ארוכה מול המסך הזעיר, מרכינים ראש, מכופפים גב וצוואר, מעוותים את שורש כף היד ויושבים באותה תנוחה זמן רב. התוצאה: כאבי שרירים ומפרקים שעלולים להופיע ללא כל התראה מראש, וכן עייפות, חולשת שרירים ולעתים אף נזקים של ממש. כך תימנעו את הכאב?

בואו נתחיל מהשורה התחתונה: לבדוק בסמארטפון מדי פעם אימיילים או לחפש מידע על שנת הלידה של נפוליאון זה יופי (ולפעמים אפילו כורח המציאות), אבל חשוב לזכור: הטלפון החכם אינו מהווה תחליף קבוע למחשב.

זה אמנם נשמע הגיוני, אבל לעתים רבים מאיתנו שוכחים זאת ומבלים שעה ארוכה מול המסך הזעיר, מצמצמים עיניים, מכופפים גב וצוואר, מעוותים את שורש כף היד ויושבים באותה תנוחה זמן רב. התוצאה היא כמובן כאבי שרירים ומפרקים שעלולים להופיע ללא כל התראה מראש, וכן עייפות, חולשת שרירים ולעתים אף נזקים של ממש.

ולמרות שכולנו יודעים זאת: הביטו סביבכם במרחב הציבורי והביטו על עצמכם במרחב הפרטי. כולנו צמודים למכשירים הזעירים, המספקים לנו לעתים עולם ומלואו.

לא צריך להיות פיזיותרפיסט כדי לדעת, מניסיון אישי, שתנוחות גוף קבועות וממושכות, ללא תזוזה, גורמות לכאבים ואף לנזקים. בשימוש בסמארטפון, הנפגעים העיקריים יהיו אזורי הגב, הכתפיים והצוואר, כמו גם שורש כף היד.

“צוואר סמס”

המושג “צוואר סמס” (או “צוואר טקסט”) הפך למונח המתאר כאבים הנובעים מהטיית הראש והרכנתו במשך זמן רב, תוך מתיחה ולחץ על החוליות העליונות ואף הגב כולו. בממוצע, ראש האדם שוקל ככ-4.5 ק”ג, ובעת כיפופו, האפקט של משקל רב זה רק הולך ומתעצם. תופעת “צוואר סמס” משפיעה על השרירים והמפרקים ועלולה לגרום לכאבים במקומות שונים לאורך עמוד השדרה.

הפתרון: הרימו ראש, הרימו טלפון. זה יעשה פלאים. מעבר לכך, שנו תנוחה מעת לעת, אל תישארו סטאטיים, וכדאי מאוד גם להטות את הראש לכיוונים שונים, לסובב כתפיים ופשוט לנוע מדי פעם. אגב, מומלץ גם לעשות שימוש באוזניות בעת שיחת טלפון, כדי למנוע את התנוחה הממושכת של הרמת הכתף מעלה והצמדת הראש אל הטלפון, תוך הטייתו הצדה.

נזקים לכף היד

בכל הקשור לשימוש ממושך בטלפון החכם, אל תקלו ראש גם בכף היד בכלל ובאצבעות בפרט. דלקות, חולשת שרירים ואפילו תסמונת התעלה הקרפלית יהיו מנת חלקם של מי שיגזימו בהקלדה ממושכת ובגלילות אינסופיות על מסך הטלפון. כדאי לדעת כי תסמונת התעלה הקרפלית היא שכיחה למדי, ומגיעה בדמות עקצוצים, נמלולים, הרדמויות ואף כאבים בשורש כף היד. במקרים מסוימים, הכאב יקרין הרחק מכף היד, עד לכתף.

הפתרון: מקלידים פחות, נחים יותר. זו התורה כולה. ואם כבר מקלידים ומשחקים – בצעו אחת לזמן-מה תרגילי מתיחה, סיבוב והרפיה של האצבעות וכפות הידיים. יש אף מי שממליצים להקליד בשתי הידיים, כדי לאזן את העומסים.

אז לפני שאתם מתחילים במסע קניות בחנויות און ליין, לקרוא מאמרים ארוכים, לשחק במשחק הממכר הכי טרנדי או סתם לשוטט בפייסבוק – חשבו שוב, מאחר שדווקא המחשב הנייח (ואפילו הנייד), יספקו לכם סביבת פעילות הרבה יותר נעימה וארגונומית מאשר הטלפון החכם. וכמובן, אם כבר כואב לכם, יותר ממומלץ לעשות שימוש במכשירים ייעודיים להקלה על כאב, שיעילותם מוכחת.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *