כל מה שרצית לדעת על “מרפק טניס”

אתם לא חייבים להיות טניסאים בכדי ללקות ב”מרפק טניס”. אז על מה בכלל מדובר וכיצד תימנעו מהפרעה מטרידה זו שגורמת לכאבים עזים במרפק?

בואו נתחיל מהעובדה ששמות אמנם לא נותנים סתם כך, אבל למעשה – “מרפק טניס” אינו נחלתם הבלעדית של שחקני טניס. אז במה בעצם מדובר? זהו הכינוי הכמעט-חביב של דלקת הרבה פחות חביבה הקרויה Lateral epicondylitis.

הדלקת מביאה לכאבים, לעתים עזים, באזור המרפק, וטומנת בחובה גם נזק לגידים: ניוון, מצבים דמויי דלקת ואף קרעים. הסימפטום העיקרי מגיע בדמות כאבים בצד החיצוני של המרפק, כאב שהולך ומתגבר כאשר מרימים משאות. למעשה, גם פתיחה של מכסה צנצנת עיקש או הרמת שקיות הקניות עלולות להביא לכאב חריף במרפק.

“מרפק טניס” מופיע ללא כל התרעה, ולעתים גם נעלם ללא התרעה, לאחר 24-6 חודשים. עם זאת, במקרים מסוימים, הסימפטומים עלולים לחזור ולהופיע גם לאחר החלמה מלאה. מצב זה מתרחש לאחר עומס ניכר ומאמצים חוזרים ונשנים של תנועה קבועה, פחות או יותר, של האזור – והיא תוקפת במקרים רבים שחקני טניס, בעיקר אם טכניקת החבטות שלהם מוטעית. עם זאת, יש גם עיסוקים אחרים ה”מועדים לפורענות”, שכרוכים בסיבוב האמה באופן תדיר. כך למשל, אותה תנועה מוכרת של פתיחת/סגירת ברגים באמצעות מברג ידני.

למרות כל זאת, אם אתם מצויים ב”קבוצת סיכון”, כדאי לדעת כי ניתן למנוע חלק מהמקרים – משיפור טכניקת המשחק בטניס דרך עבודה עם עזרים ארגונומיים ייעודיים ועד לשינוי של האופן שבו אתם מבצעים פעולות מסוימות המערבות את שרירי המרפק והאמה.

כל מרפק – והפתרון שלו

ואם כבר לקיתם ב”מרפק טניס” (וכמובן, קיבלתם על כך אבחנה מרופא מומחה), כדאי לדעת כי רוב הטיפולים הם שמרניים באופיים, ונועדו הן להפחית את הכאב והן לחזק את השרירים באזור. אלו כוללים פיזיותרפיה וטיפולים נוספים בתנועה, שימוש בנוגדי דלקת, ולעתים אף הזרקת סטרואידים (אם הכאב בלתי נסבל).

כמו כן, נעשה שימוש בסדים מיוחדים המספקים מנוחה והגנה לשורש כף היד מפני אותן תנועות סיבוביות של השרירים המיישרים. ובכלל, מנוחה לאזור הפגוע מומלצת אף היא. עוד כדאי לדעת כי התערבות ניתוחית נשקלת רק לאחר שהטיפולים השמרניים לא הניבו תוצאות רצויות.

עם זאת, למרות שמדובר שמצב שברוב המקרים חולף בעצמו, הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להיכנע לכאב. לכן, יותר ממומלץ לעשות שימוש במכשירים ייעודיים להקלה על כאב, שיעילותם מוכחת.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *