עובדות מפתיעות על כאב: סיבוב רביעי

עובדות מפתיעות על כאב: סיבוב רביעי - אפשרות לטיפול בכאב

כיצד הרדימו בעבר מנותחים, מהו הכאב הכי נפוץ בעולם, איזו חיה קטלנית יכולה להקל על כאב והאם באמת יש קשר בין כאבים למזג אוויר? כתבה רביעית בנושא.

הניתוחים קדמו לחומרי ההרדמה: חומרי ההרדמה נכנסו לשימוש רק באמצע המאה ה-19. עד אז, נותחו החולים בעודם בהכרה מלאה (פחות או יותר). במקרה הטוב, הם זכו במנה הגונה של אופיום או צמחי מרפא מסוגים שונים.

ובמקום הראשון: הגב: לא בטוח שזה יפתיע אתכם, אבל כאב הגב הוא הכאב הנפוץ ביותר בקרב בני האנוש. למעשה, 27 אחוזים מהאמריקאים מדווחים כי כאב גב תחתון הוא הכאב השכיח ביותר שלהם. אחריו ברשימה ניצבים כאבי הראש, כולל מיגרנות (15 אחוז). כדאי לדעת כי פעילות גופנית מתונה, תרגילי מתיחות והפחתה במשקל, עשויים לעשות פלאים לכאבי הגב שלכם.

קר, גשום – וכואב: בסקר שהציגה האגודה לדלקת פרקים וראומטיזם של מערב אוסטרליה (WAARF), עלה כי כ-68 אחוזים מהנשאלים טענו כי מזג אוויר קר וגשום מגביר את כאבי המפרקים הקיימים שלהם. וזהו רק מחקר אחד מרבים, המוכיחים טענה זו באופן מובהק. לעומת זאת, יש חוקרים הטוענים כי מה שמייצר את הכאב אינו הקור, הרוח, הגשם או אפילו השלג, אלא בעיקר השינויים בלחץ האטמוספירי. כאשר הלחץ הולך יורד, כך גם מתפשטות ומתרחבות רקמות הגוף השונות, ובכך מפעילות לחץ על קצות העצבים. התוצאה: כאב.

כואב לך? חפש את הנחש: הממבה השחורה הוא כידוע הנחש הארסי ביותר על פני הגלובוס. אבל אל תתנו לזה להפחיד אתכם: חוקרים גילו שבארס של הנחש ממין זה מצויים חומרים משככי כאב שיעילים הרבה יותר ממורפיום, וכל זאת – ללא כל תופעות לוואי. אבל לפני שאתם מסתערים על הג’ונגל הקרוב לביתכם, זכרו כי הכל תלוי כמובן במינון…

המוח לא מרגיש: נדקרתם מסיכה? נגעתם בסיר רותח? סובלים מכאבים כרוניים? אולי תופתעו לדעת שלמרות שהמוח הוא האבר שמזהה את הכאב (באמצעות מערכת העצבים הפרוסה בגוף), למוח עצמו לא “כואב”. במצב תיאורטי, אם נדקור את המוח, לא נחוש כל כאב. וזאת למרות שגם במוח עצמו ישנם כמובן תאי עצב. הם אפילו ישלחו אותות של כאב, אבל לא יהיה מי שיפענח אותם.

לחרדתיים כואב יותר: מחקר מסקרן בדק קבוצה של 2,000 נבדקים. 30 שנים קודם לכן, בעודם סטודנטים צעירים, תויגו נבדקים אלו על סקאלה של הפרעות אישיות כגון נטייה להיסטריה, היפוכונדריה או פרנויה. המחקר העכשווי, שנערך בעת שצעירים אלו הגיעו לגיל מבוגר, מצא כי מי שהוגדרו כהיסטריים, פרנואידים או היפוכונדרים בצעירותם – נטו לסבול יותר ממצבים של כאבים כרוניים בבגרותם.

הגב שלי בדיכאון: בשנים האחרונות, עולה המודעות לכאבים בעלי רקע נפשי. או ליתר דיוק: כאבי גב הנובעים ממתח, חרדה ואף דיכאון. בלי שום רמזים גופניים. לתסמונת הזו יש אפילו שם: (TMS (Tension myositis syndrome.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *