רדיו חזק: מהו סוד כוח הריפוי של גלי רדיו

ניקולא טסלה וגוליילמו מרקוני לא יכלו לשער כי הטכנולוגיה שפיתחו בסוף המאה ה-19 תשמש ביום מן הימים לריפוי כאבים. אז כיצד זה בעצם קורה?

השנה היא 1878. הממציא הבריטי דייוויד יוז מצליח לראשונה לממש חלום עיקש: הוא משדר אל אוויר העולם כמה צלילים, מעט צורמניים אמנם, באמצעות סוג של מיקרופון פרימיטיבי. והוא עושה זאת לאחר שבמשך זמן-מה “חשד” שגלים אלקטרומגנטיים יכולים להפוך לצלילים.

חמש שנים מאוחר יותר, והפיזיקאי ומהנדס החשמל הסרבי ניקולא טסלה משדר לרחבי תבל את שידור הרדיו הראשון. ההמשך כמובן ידוע לכולם. וכולם כמובן גם יודעים שתדרי רדיו מהווים את הבסיס לתקשורת אלחוטית.

אבל גלי רדיו הם הרבה מעבר לכך. למעשה, לא יוז, לא טסלה וגם לא מרקוני יכלו לשער כי הטכנולוגיה שפיתחו תשמש ביום מן הימים לריפוי כאבים.

שרירים, גידים ועצמות: אז מה מסתתר מאחורי השם “גלי רדיו דו-קוטביים”?

ממש כמו אנרגיית לייזר בעצימות נמוכה וגלי אינפרה אדום, גם גלי רדיו דו-קוטביים משמשים לריפוי כאבים. עד לפני זמן לא רב, מכשירים מעין אלו היו גדולים ומסורבלים, ונמצאו רק במכוני פיזיותרפיה ומרפאות כאב, אך המכשיר הביתי “אלפא קיור פלוס” שינה את התמונה, והוא מציע את שלוש הטכנולוגיות יחדיו בחבילה אחת. אך מה בעצם מסתתר מאחורי העובדה כי “גלי רדיו דו-קוטביים חודרים לעומק עד שכבת השרירים והמפרקים ומעוררים זרימת דם לריפוי מקור הכאב”. מה זה בעצם אומר?

גלי רדיו הם קרינה אלקטרומגנטית, ובעת שהם משמשים לריפוי כאבים, הם מעודדים תהליכים ביולוגיים חיוביים בגוף, הן ברמה התא והן ברמת הרקמה. בין השאר, ייצור וחידוש קולגן (קולגן הוא חלבון המשמש מרכיב קריטי בסיבים המצויים ברקמות חיבור כגון עור, עצמות, גידים, כלי דם ועוד).

טכנולוגיית גלי הרדיו אף מעודדת הבראה של רקמות שריר פגועות. יתרה מכך: יישום גלי רדיו לריפוי כאב נמצא יעיל במיוחד כאשר טיפולים תרופתיים (כגון תרופות נוגדות דלקת) נמצאו לא יעילים לטיפול בכאב.

מחקר חשוב ורחב היקף, שנערך לפני שנים ספורות על ידי חוקרים ממכון המחקר האורתופדי של וירג’יניה, ארה”ב, מצא כי טיפול בגלי רדיו במקרים של דלקות גידים (כגון “מרפק טניס” ותסמונות נוספות), נמצא יעיל במידה ניכרת. מחקר נוסף מצא כי 70 אחוזים ממטופלים שטופלו בגלי רדיו דו-קוטביים (כגון אלו שבהם עושה שימוש מכשיר “אלפא קיור פלוס”), חשו את ההקלה עוד במהלך הטיפול עצמו או מיד ביום שלאחריו.

כיום, מציעה טכנולוגיית גלי הרדיו – בעיקר בעת שהיא משולבת עם אנרגיית לייזר ואינפרה-אדום – ריפוי יעיל, מהיר ובטוח לכאבים מסוגים שונים, בהם כאבי ספורט, כאבים כרוניים, כאבי מחזור ועוד.

“יש לבצע מחקרים קליניים נוספים כדי להבין לעומק את הפוטנציאל המלא שיש לטכנולוגיה חדשנית וייחודית זו”, מסכמים החוקרים.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *