הברכיים כואבות? כך תשאירו את הכאב מאחור

הברכיים כואבות? כך תשאירו את הכאב מאחור

כאחד המפרקים המורכבים והמשוכללים בגוף האדם, הברך מועדת לפורענות, בדמות חבלה או שחיקה ברצועות, בסחוסים, הופעת דלקות ועוד. קבלו מדריך מקוצר להתמודדות עם כאבי ברכיים.

חז”ל כינו אותה בשם היפה “ארכובה”, אותו מקום חיבור בין השוק לירך, מהווה את אחד המפרקים המורכבים ביותר בגוף האדם.

כמה מורכב? למרות שהברך מוגדרת כמפרק ציר, היא מסוגלת גם לנוע בסיבוב (אם כי באופן מוגבל), ולמעשה יש בה שני מפרקים – מפרק הירך-שוק ומפרק הירך-פיקה. ולמבנה הייחודי הזה הוסיפו מניסקוסים, רצועות ושרירים המניעים את האופרציה המורכבת הזו. הרי מדובר במפרק שתפקידו לשאת חלק ניכר ממשקל הגוף ולבצע פעילויות מגוונות.

כך למשל, כאשר אתם רצים במדרגות, העומס על הברך יכול להגיע לפי 4 או 5 ממשקל הגוף שלכם.

לכן, באופן טבעי, הברך מועדת לפורענות, בדמות חבלה או שחיקה ברצועות, בסחוסים, הופעת דלקות ועוד. אלו יצוצו בדמות כאבים, במקומות שונים, בעוצמות שונות ולתקופות שונות. החדשות הטובות הן שבמקרים רבים, הכאבים הללו יהיו קלים עד בינוניים, ויתרחשו רק עקב תנועות מסוימות (כגון עלייה במדרגות).

במקרים רבים, הכאב אף עשוי לחלוף לאחר מספר ימים או שבועות. עם זאת, ישנם מקרים שדורשים טיפול – מפיזיותרפיה ועד ניתוחים. לכן, חשוב בראש ובראשונה לאבחן נכון את מקור הכאב, ובכל מקרה שהוא ממושך או אם מופיעה אדמומיות או נפיחות באזור – לגשת לרופא מומחה.

ניתן לסווג את הגורמים לכאבים בברכיים לפגיעות מכניות, לדלקות או לפציעות. הבעיות המכניות כוללות שחיקה של עצמות וסחוסים שאף ינועו ממקומם הטבעי, פריקה של פיקת הברך בשל בעיה בגידים ועוד.

באשר לדלקות, אלו יכולות להופיע במגוון צורות –מזיהומים מקומיים ועד דלקת ניוונית במפרקים.

פציעות בברך כוללות כמובן פגיעה ישירה בכל אחד ממרכיבי הברך – משבר בעצם דרך קרע במניסקוס ועד קרע ברצועה. מי שעוסקים בספורט מצויים בקבוצת הסיכון הגבוהה ביותר, אך לא רק הם כמובן. במקרה של פציעות וחבלות, יש לגשת מיד לאבחון רפואי.

כך או אחרת, הכאבים עצמם יכולים להופיע בכל אזור בברך – בקדמת הברך, באחוריה או בצדיה, ולעתים קרובות הם ילוו במגבלת תנועה (כמו אי היכולת ליישר את הברך ומגבלות נוספות). לאחר ששללתם בעיות הדורשות טיפול רפואי, תוכלו לבצע מספר פעולות כדי להקל על כאבי הברכיים.

מנוחה: כמו בכאבי גב, גם במקרה זה, מנוחה עשויה להיות כלי יעיל לשיכוך הכאבים בברכיים. כמובן, מדובר במנוחה מתונה, מבלי לוותר על התנועתיות הרגילה של היומיום שלכם. בקיצור: אל תסתערו על העולם, אבל גם אל תבלו במיטה ימים ארוכים.

חיזוק השרירים: מי שמתמודדים עם העומס האדיר המופעל על הברכיים הם כמובן השרירים. לכן, חיזוק שלהם עשוי לטפל בכאבים בהווה ולמנוע בעיות בעתיד. בשגרת היומיום, הדבר נעשה על ידי ספורט מתון (ומותאם למצב הגופני האישי), ובעת כאבים חריפים – באמצעות טיפול פיזיותרפי, שגם ייקח בחשבון את שיפור היציבות שלכם.

המשקל הנכון: ככל שמשקל הגוף גדול יותר, כך העומס המופעל על הברכיים רב יותר. שינוי תזונה יעשה לכם רק טוב: תיראו טוב יותר, תרגישו טוב יותר וגם תסבלו פחות מכאבים בברכיים (ובגב) הנובעים מעומס. גם הפחתת משקל מינורית (4-5 אחוז ממשקל הגוף) תחולל השפעה אמתית.

המכשיר הנכון: זוהי הזדמנות מצוינת להתנסות בטכנולוגיות מתקדמות להקלה על כאב, ובראשן – מכשירים ביתיים כגון “אלפא קיור פלוס”, מכשיר קל, פשוט וידידותי למשתמש.

קחו בחשבון שגם אם הכאבים חולפים בעצמם לאחר זמן-מה, הם עלולים לשוב במועד מאוחר יותר, לכן כדאי מאוד להיות קשובים לגוף, ולא להפעיל לחץ מיותר על הברכיים – בין אם בעבודה, בספורט או בכל פעילות אחרת. הרי יש לנו רק שתיים כאלו.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *