הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב

בניסוי שנעשה באוניברסיטת UCLA נמצא כי בעת שהנבדקים צפו בקטעי קומדיה, הם יכלו לסבול כאב במשך זמן רב יותר. אבל הצחוק הוא רק חלק מהטכניקות להפגת כאב, הכוללות מדיטציה, נשימה מודעת, דמיון מודרך ואפילו מחשבות על אוכל.

גם הטיפוסים הכי ספקניים יהיו חייבים להודות: יש אמת באמונה שניתן לשלוט ברמת הכאב באמצעות כוח המחשבה. תשאלו רופאים, שמספקים לחלק מהמטופלים שלהם תרופות דמה (פלצבו), המשככות את הכאב כהרף עין.

מגזין הבריאות Health פרסם רשימה מרתקת של טיפים וטריקים מנטליים להפגת כאב. ואל תתנו למילה “טריקים” להטעות אתכם – כי כל אלו מגובים במחקרים מדעיים. כך למשל, רבים מבין חולי דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) עושים שימוש בטכניקות גוף-נפש שונות בכדי להפיג את כאביהם. כך, הכאב נחלש בשל הפחתת רמת הורמוני הסטרס (כגון קורטיזול) בגוף, מה שמאפשר למערכת החיסונית לפעול ביעילות גבוהה יותר ולהילחם בתסמיני המחלה.

יותר ממומלץ לאמץ חלק מהטכניקות הללו – ולא רק בשל ההימנעות מכאב, אלא גם כי ברוב המקרים, מדובר בשיטות נהדרות להורדת חרדה, הירגעות ושיפור כללי בתחושה. כן, זהו בהחלט מקרה קלאסי של “גם וגם”.

לדמיין בתיאבון: מחקרים הראו כי מחשבות על אוכל – בין אם מדובר בארוחת בשרים עסיסית ובין אם בפנטזיה על קינוח שוקולדי מתקתק – עשויות לסייע במיגרנות, כאבי מחזור ועוד.

מדיטציה: האם יש צורך להציג את הטכניקה הידועה והמוכחת הזו? מדובר בכלי חשוב להפגת כאבים, כמו גם לשפע של מדדים נוספים בכל הקשור לאיכות החיים. כיום, אל המדיטציה הוותיקה, נוספה גם האחות המערבית הקטנה: המיינדפולנס.

נשימה מודעת: אין צורך בלימוד מעמיק כדי להתנסות בטכניקת הנשימה המודעת. הסוד הוא פשוט לנשום עמוק – ובאופן מודע לאופי הנשימה, לקצב שלה ולתחושות שהיא מעוררת בגוף.

חשיבה חיובית ודמיון מודרך: באופן טבעי, מי שסובלים מכאבים ממושכים, כגון כאבים כרוניים, סובלים גם ממחשבות שליליות המגיעות עקב כך. התוצאה: מעגל קסמים שלילי שקשה להיחלץ ממנו. מחקרים רבים מראים כי טכניקות של חשיבה חיובית ודמיון מודרך יקלו על הכאבים, במיוחד כאשר מדובר על כאבים לא מוסברים, כמו גם על חולשה כללית.

הצחוק טוב לבריאות (וגם לכאבים): מסתבר שלפעמים, קלישאות טומנות בחובן אמת לאמיתה. כך למשל, מחקרים רבים מצאו כי הצחוק לא רק מעודד ריפוי, אלא מפיג כאבים. בניסוי שנעשה באוניברסיטת UCLA נמצא כי בעת שהנבדקים צפו בקטעי קומדיה, הם יכלו לסבול כאב במשך זמן רב יותר. אבל עם כל הכבוד למחקרים, כל ליצן רפואי היה יודע לספר לכם את זה…

טכניקות מוכחות נוספות להפגת כאב כוללות יצירת הסחות דעת, אמירת מנטרות קבועות החוזרות על עצמן, האזנה למוזיקה, ואפילו כתיבה יוצרת. פשוט אמצו את זו שקוסמת לכם.

Related Posts
  1. 10 עובדות מפתיעות על כאב
  2. המיתוס של כאבי הזיקנה
  3. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  4. ואולי כאב הגב שלכם נובע מחרדה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *