מה היא פריצת דיסק ואיך אדע אם אני סובל ממנה?

פריצת דיסק

מה היא פריצת דיסק?

פריצת דיסק הינה שכיחה בקרב האוכלוסייה ומוגדרת כבעיה רפואית אורטופדית. פריצת דיסק, בלט דיסק ובקע מתיישבים על אותה המשבצת של תסמונת בעמוד השידרה אשר יכולה להופיע בחלקים שונים של עמוד השדרה אך בעיקר בגב תחתון ואזור הצוואר. אזור התחתון של עמוד השדרה סוחב עליו את מרבית משקל הגוף ולכן זהו גם האזור השכיח ביותר לפריצת דיסק.

מבנה עמוד השדרה:

לאורכו של עמוד השידרה ממוקמים הדיסקים בצורתם המעגלית וממוקמים בים חוליות הגב.
תפקידם ממש כבולם זעזועים או כרית רכה אשר מיועדת לספוג שינויים תנועתיים ולרכך את ההשפעה על חוליות הגב. לרקמה הרכה ישנם סיבים קשיחים יותר המקיפים אותה בכדי לשמור על פנים הדיסקים.

סוליו - טיפול בכאבי גב תחתון

איך דווקא אצלי נגרמה פריצת דיסק?

כאשר הסיבים הקשיחים אשר מגינים על הרקמות הרכות של הדיסק נקרעות או נחבלות עקב
מתיחה, מכת טראומה או היחלשות טבעית של הגוף עם השנים ישנה בריחה של החומר הרך של הדיסק אשר פורץ החוצה. פריצת החומר החוצה יכולה לקרות ברגע אחד או בתהליך איטי יותר של שבועות ואף שנים עם החמרה איטית.

פריצת דיסק, בקע, בלט – הבדלים עיקריים:

כאשר החומר הרך פורץ החוצה מהדיסק הוא יכול לחדור לתוך בקע בדיסק. כאן לא מדובר בפריצה חמורה אך עדיין ישנה חדירה של החומר הרך לסיבים של בקע הדיסק.

במקרים של נזק משמעותי יותר לדיסק הפריצה של החומר הרך משמעותית יותר והוא בולט לפעמים מחוץ למעטפת הדיסק (בלט דיסק). במקרים חמורים יותר בהם כל מעטפת הדיסק פורצת החוצה, זולג החומר מתוך הדיסק כולו או רובו ואז מדובר על פריצת דיסק.

חשוב לציין שלא תמיד רמת החומרה של פריצת החומר הרך והאבחנה הרפואית (פריצת דיסק, בלט דיסק או בקע דיסק) משליכה ישירות על רמת הכאב ולפעמים גם באבחנה רפואית של בקע דיסק (הפחות חמור) יסבול המטופל מדרגת כאב גבוהה וכמובן גם ההפך יכול לקרות בו בפריצת דיסק רמת הכאב תהיה נמוכה יחסית לאבחנה הרפואית.

לעיתים רופאים שונים יאבחנו באופן שונה זה מזה את דרגת החומרה של הפריצה.רופא אחר יחליט שמדובר בבלט דיסק בעוד שאחר יחליט שמדובר על פריצת דיסק.

כאבים מפריצת דיסק:

מחקרים מראים כי אצל קרוב ל60% מהאוכלוסיה מגיל 40 ומעלה ישנה פריצת דיסק או בלט דיסק ברמה זו או אחרת. חלק גדול מאותה אוכלוסיה כלל לא יודעים על כך ואינם סובלים מכאבים בדרך כלל.

מתי אסבול מפריצת דיסק?

במידה וישנו לחץ של הדיסק הפרוץ על שורש העצבי או חוטי השדרה הסמוכים בדרך כלל יגרום המצב ללחץ עצבי. העצבים העוברים בעמוד השידרה מגיעים ומשפיעים על אזורים שונים. לדוגמה: פריצת דיסק בגב תחתון תשפיע בדרך כלל על העצביים באזור המותניים, רגליים ואף כפות הרגליים בעוד פריצת דיסק צווארית תשפיע על העצביים ששולטים על אזור השכמות, ידיים, כפות ידיים ואף על הראש (יכול לגרום למיגרנות).הכאב יכול לבוא לידי ביטוי בתחושת מתיחה, כאב כללי, נימול (הירדמות) בכפות הידיים והרגליים. במקרים רבים בעקבות הלחץ העצבי מתפתחת דלקת באזור הפריצה וזו גורמת ללחץ עצבי גדול יותר.

מה יכול לגרום לפריצת דיסק?

סיבות שונות יכולות לגרום לנזק בדיסק: גנטיקה משמעותית מאוד, מומים מולדים באזור עמוד
השדרה אשר יוצרים לחץ שיכול לגרום לפריצה של הדיסק. עודף משקל על הגה יכול מאוד להכביד על עמוד השידרה ולגרום לנזקים בדיסקים. אנשים העובדים בעבודות פיזיות המשלבות הרמת משקלים ו/או תנועות / תנוחות לא בריאות לגב הינם באחוז סיכון לפריצת דיסק. נהגים אשר יושבים שעות רבות ביום על ההגה, חוסר בפעילות של הגוף, אנשים מעשנים גם הם באחוז סיכון גבוה יותר לנזק ברקמות הדיסק.

איך אדע אם יש לי פריצת דיסק?

כשתגיעו לאורטופד עם תלונות על כאבי גב בדרך כלל תישלחו לצילום רנטגן. בצילום זה ניתן לראות בעיקר רקמות קשות כגון עצמות. קופות החולים לא ממהרות לשלוח לצילומי MRI או CT אשר רק בהם ניתן לראות רקמות רכות ואת מצב הדיסקים. לאחר צילום MRI או CT ניתן לאבחן בדרך כלל את דרגת או חומרת הכאב והסיבה ולקבל לאחר מכן את המלצת הרופא על טיפול מתאים.

איך מטפלים בכאבים הנובעים מפריצת דיסק?

בעקבות הלחץ העצבי (עם דלקת או בלי) נוצרת איטיות בזרימת דם אשר משפיעה על אזורים
נוספים כגון רגליים וידיים. פעולות וטיפולים אשר יכולים לגרום לעידוד זרימת הדם יכולים לסייע, לדוגמה עיסוי, פיזיותרפיה, אולטרסאונד, גלי רדיו וחימום עומק הרקמות יגרמו בדרך כלל לזרימת דם מוגברת, עליה בחילוף חומרים הפעילים של הגוף וכתוצאה הפחתת כאבים.

במקרים קשים ימליצו הרופאים על ניתוח או טיפול חודרני במרפאות כאב. זריקות של סטרואידים או של חומרים מאלחשים גם ניתנות לעיתים לפי הצורך להקלה בעיקר.

אחת הדרכים היעילות להרחבת כלי דם, הגברת מחזור הדם הינה חימום עמוק אשר מתאפשר עם שימוש במכשיר הסוליו אלפא קיור – מכשיר חדשני והיחיד עד כה לשימוש ביתי הכולל טכנולוגיה של גלי רדיו (בדומה לאולטרסאונד בשילוב חימום עמוק של 42 מעלות צלסיוס).
המכשיר מאושר על ידי משרד הבריאות ועל ידי ה FDA האמריקאי. מדובר על טיפול של 15-20 דקות ביום.

טיפול בכאבים באמצעות גלי רדיו

שיפור ניתן לחוש כבר לאחר 3-5 טיפולים ולמי שסובל מהקרנות עצביות לרגליים או לידיים, ש ניתן לחוש בהקלה תוך 6-10 טיפולים. ראו סרטון הדרכה קצר על אופן השימוש במכשיר הסוליו אלפא קיור: סוליו אלפא הדרכהדרכים נוספות לטיפול: הפחתת משקל לאילו הסובלים ממשקל יתר, תזונה נכונה יותר, הימנעות מהרמת משקלים, הימנעות מאימוני ספורט מסוימים היכולים להחמיר את הלחץ על חוליות הגב.

כיצד לשמור על הגב מפני פריצת דיסק ולאחר סדרת טיפולים?

כל ההמלצות אשר בכותרת: “איך מטפלים בכאבים הנובעים מפריצת דיסק” רלוונטיות לעניין
שימור חוליות הגב אך חשוב מאוד לציין שגם אם אין לנו כאב גב או אם עברנו סדרת טיפולים
מוצלחת להפחתת הכאב וכעת אין כאבים אנו חייבים להיות מודעים לכך שתמיד קיימת אפשרות להתפרצות חדשה או מחודשת של הכאבים ולכן גם כשלא כואב יש לשמור על הגב מפני הרמת משקלים, תנועות ותנוחות לא בריאות ועוד…

אם עברתם סדרת טיפולים אנו ממליצים להתייעץ עם פיזיותרפיסט/ית מוסמכים ולקבל מהם הנחיות והמלצות להמשך הפעילות בשוטף. מה לא מומלץ לכם לעשות בעקבות המגבלה הקיימת בכדי למנוע התפרצות מחודשת. מי שיודע לשמור על הגב יכול בדר כלל לחיות שנים ללא כאב לעומת מי שלא ישמור על הגב וצפוי להתפרצויות תקופתיות של כאבים חוזרים ונשנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *