10 עובדות מפתיעות על כאב

לג’ינג’ים כואב יותר, הפחד מעינוי חזק יותר מהעינוי עצמו, קללות אכן משככות כאב, המוח אחראי לכאב אך לא חש בו ויחסי מין מהווים פתרון מצוין למיגרנות. הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על כאב

לג’ינג’ים כואב יותר: מחקרים שנעשו בתחום גילו כי בעלי שיער אדמוני רגישים יותר לכאב מאחרים. הסיבה היא ככל הנראה גנטית. עם זאת, החוקרים סבורים שיש לבצע מחקרים נוספים, כדי להבין לעומק את משמעות הממצאים.

הכי ארסי, הכי טוב: הנחש הארסי בעולם הוא ממין ממבה שחורה. חוקרים גילו כי בארס שלו ישנם חומרים משככי כאב היעילים בהרבה ממורפיום. ויתרון נוסף: אין להם כמעט תופעות לוואי.

התעלמת? הכאבת! מחקרים מצאו כי תחושת העלבון הנגרמת מהתעלמות של אדם קרוב לנו, מייצרת במוח תגובה דומה מאוד לתגובה שיוצר כאב פיזי.

כואב הלב: עד לסוף שנות ה-70 של המאה שעברה, נהגו לבצע ניתוחי לב בתינוקות קטנים ללא הרדמה, בשל הסברה כי אינם חשים בכאבים הכרוכים בניתוחים מעין אלו.

כאב טרום-עינוי: על פי מערכי הדרכה של ה-CIA בנושא עינויים, הפחד מעינוי פיזי גורם לתחושה חזקה יותר מאשר הכאב עצמו, שנגרם בעינויים. במילים אחרות: הפחד מהכאב חזק מהכאב. וכך, במקרים רבים כלל לא היה צורך לענות בכדי לקבל תשובות, אלא בסך הכל לאיים בעינוי.

הכל בראש: בניסוי שנערך בארה”ב לפני כעשור, הנסיינים קיבלו מכות חשמל כואבות. כדי “להפחית” את הכאב הוצעו להם גלולות פלצבו (תרופות דמה, ללא כל השפעה). הנסיינים, שלא ידעו כי מדובר בתרופות דמה, נטלו את הגלולות ודיווחו על ירידה ממוצעת של 84% (!) ברמת הכאב.

מקללים ונרגעים: מכירים את אלו שפולטים קללה כאשר הם חוטפים מכה? ובכן, יש בכך מן ההיגיון. מחקרים מצאו כי קללות בעת כאב מפחיות את רמתו במידת-מה, כמו גם את החשש ממנו.

ההשראה של “הנוסע השמיני”: אחת הסצנות היותר מפורסמות (ומטרידות) בסרט “הנוסע השמיני” היא זו שבה “התפרץ” היצור המפלצתי מתוך גופו של אחד הגיבורים. מסתבר שסצנה זו נכתבה בהשראת מחלת הקרוהן, שממנה סבל התסריטאי, דן אובאנון.

מוח בלי כאבסובלים מכאבים כרוניים? אולי תופתעו לדעת כי למרות שהמוח הוא האבר שמזהה את הכאב (באמצעות מערכת העצבים הפרוסה בגוף), למוח עצמו לא “כואב”. במצב תיאורטי, אם נדקור את המוח, לא נחוש כל כאב. וזאת למרות שגם במוח עצמו ישנם כמובן תאי עצב. הם אפילו ישלחו אותות של כאב, אבל לא יהיה מי שיפענח אותם…

אקמול או יחסי מין? זה בוודאי הדבר האחרון שתחשבו עליו כאשר כואב לכם, אך יותר ויותר מחקרים שנערכו בעולם מוכיחים כי יחסי מין מפחיתים את עוצמתם של כאבים שונים. וכן, זה כולל גם מיגרנות. הסיבה: העוררות המינית מביאה לשצף של אנדורפינים במוח, הידועים ביכולתם להפחית כאב ולשפר מצב רוח.

Related Posts
  1. המיתוס של כאבי הזיקנה
  2. אז למי כואב יותר – לנשים או לגברים?
  3. הכל בראש: טריקים מנטליים להפגת כאב
  4. ואולי כאב הגב שלכם נובע מחרדה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *